Със затоплянето на времето става все по-належащо да измислим за децата си подходящи активности на открито. След като са прекарали зимата между четири стени, сега жадуват да ги извадим навън, да се движат, да играят и да създават социални контакти. И точно сега е моментът да купите на детето си скутер – ще имате достатъчно време да го научите да го кара и да бъде мобилно точно за летните разходки.
Защо детето да кара скутер
Скутерът (или т. нар. тротинетка) е чудесна алтернатива на велосипеда. Той провокира децата да се движат и да прекарват повече време на открито. Освен това е удобно средство за придвижване за малчугани, които не обичат много разходките или имат навика да ходят твърде бавно.
Скутерът е и чудесен повод за завързване на нови запознанства на детската площадка или в парка, както и за колективни игри. И не на последно място, той е страхотен уред за физическа тренировка. Карането му съчетава движения от бягането и колоезденето и развива определени мускулни групи по краката и корема.
Кога да купим първия скутер
Можете да започнете да учите детето да кара тротинетка още на около две-годишна възраст. Тя е по-лесна за каране от велосипед, така че може да бъде първото му превозно средство за навън. Разбира се, преди това трябва да сте избрали модел, подходящ за възрастта, височината и теглото на малчугана. В онлайн магазина на „Комсед” можете да откриете разнообразни видове детски скутери, подходящи за различни деца, умения, вкусове и предпочитания.
При деца на 2-3-годишна възраст започнете със скутер на 3 колелета. Те са доста стабилни и няма да правите задачата непосилна, като заставяте детето да се учи едновременно на координиране на движенията и на балансиране. Когато първият омалее, можете да преминете към скутер на две колелета – например когато детето стане на 4. Той ще бъде по-голямо предизвикателство, но и по-голямо удоволствие за порастващия малчуган, тъй като осигурява по-висока скорост и по-голяма свобода на движение.
Не забравяйте да снабдите детето и с каска, наколенки и налакътници. Те не само ще усилят вълнението на детето от новата дейност, а и ще го предпазят от наранявания. Това е особено важно в периода на обучение, тъй като една травма може задълго да откаже детето от опитите да кара скутер.
Как да научите детето да кара скутер
След като сте готови с избора на подходяща тротинетка и защитни принадлежности, ето как да научите детето да я управлява.
- Запознайте го със скутера
Преди всичко трябва да обясните и покажете на детето как работи този уред. Разкажете му кое какво е, къде трябва да си държи ръцете и краката, как да избутва и да управлява. Насърчавайте детето да оглежда, опипва, опитва и използва различните части на скутера, за да не се бои от него. Можете да го оставите да върти колелетата с ръце, да върти кормилото на място, да дърпа, да носи, да стъпва или да сяда на платформата. Междувременно отговаряйте на всичките му въпроси. Целта ви в началото е опознаване и привикване към скутера като предмет.
- Покажете му как се кара
Покажете на детето как на практика се случва придвижването със скутер. Сигурно ще ви е малко трудно, особено ако сте по-високи и тежки, но ако внимавате достатъчно, ще се справите. Ако се боите да не го счупите, можете да помолите за съдействие по-голямо дете или да намерите подходящ видеоклип, който да пуснете на детето.
- Започнете у дома
Започнете да учите детето да кара скутер у дома, на закрито или в тревната площ на двора. Така ще намалите до минимум шансовете за нараняване и ще избегнете евентуалния страх от карането, поне докато детето не придобие малко повече увереност, че може да се справи.
- Теглете го
Ако детето ви се бои или не схваща идеята, можете да го накарате просто да стои право на платформата, а вие да го дърпате или бутате. Правете го с различна скорост и се забавлявайте заедно с него. Ако се чувства несигурно, дръжте ръцете му на кормилото и стойте много близо до него. Щом веднъж свикне с идеята, че скутерът е забавен, детето само̀ ще поиска да се научи да го кара.
- Научете го да балансира
За да кара скутер, детето трябва да умее да пази баланс. Можете да му помогнете да развие това умение с няколко прости предварителни подготовки. За начало го насърчете просто да стои право върху скутера, като стъпи на платформата с два крака и държи кормилото с ръце. След това го накарайте да стои с един крак на платформата и друг на пода, а после – с един крак на платформата и друг във въздуха. Последната стъпка е да го научите да се отблъсква, за да се придвижва.
Стойте близо до детето, за да го хванете, ако залитне. Не спирайте да го хвалите, че се справя чудесно, и го провокирайте да се забавлява.
- Не го уморявайте
Не насилвайте детето да се занимава със скутера повече, отколкото му е приятно. Ако го правите, то ще се умори и разочарова от играта. В началото са достатъчни по 10-15 минути тренировка. Не се тревожете, когато се усъвършенства, то само̀ ще пожелае да кара скутера по-дълго време.
В случай, че детето изобщо не проявява интерес, оставете това занимание за по-нататък във времето.
- Отбелязвайте напредъка
Важно е да отбелязвате всяка малка крачка напред. Може да стои на един крак? Браво! Избутал се е два пъти подред, без да падне? Страхотно! Кара малко по-бързо? Чудесно! Накарайте детето да се почувства, сякаш е постигнало велико нещо. Обучението по каране на скутер понякога изисква много време, усилия и търпение, които демотивират децата. Но веднъж научени, няма да можете да ги спрете!
- Излезте навън
Когато детето вече кара добре скутера вкъщи, можете да го изведете и навън. За начало отидете на подходящо място с гладка и равна повърхност – може би в парка или на детската площадка. Изберете време, в което няма много хора, за да не се налага на детето да се съобразява и с тях. Оставете го да се забавлява, колкото пожелае.
- Създайте предизвикателство
Всяко дете обича предизвикателствата и обикновено този процес на обучение дава добри резултати. Задайте нова задача и наградете детето, когато я изпълни. Внимавайте задачата все пак да е по силите му, за да не пресечете желанието му да се учи. Освен това не го притискайте. Все пак карането на скутер е удоволствие, а не въпрос на живот и смърт.
Разбира се, най-лесно е да направите скутера семейно забавление. На пазара се предлагат и модели за възрастни, така че можете да осигурите по един за всеки член от семейството и да си правите чести скутер-разходки. Разбира се, по-добре е те да не са електрически, все пак крайната цел е да научим децата да се движат и да спортуват, нали?