От пълзене, изправяне, проходилка до първи стъпки…
Развитието на бебето преминава през различни етапи. Като един от най-важните през първата година от живота му е прохождането. Често, в очакване на първите стъпки, родителите се питат множество въпроси:
- На каква възраст е нормално да проходи детето?
- Докога трябва да проходи?
- Има ли начин да помогнем с прохождането?
- Какво се очаква от родителите, за да стимулират изправянето и първите стъпки?
Прохождането е индивидуално за всяко дете. Няма критерии, по които да се определи дали е закъсняло или подранило, защото всяко дете следва свои собствен ход на развитие. Няма нужда от притеснения, защото прохождането се случва, дали на 10 м. или на година и нещо, щом „си купи“ крачета, малкото палавниче ще ги използва доста.
Най-често етапите, през които преминава детето, преди да проходи, са тези:
- учи се да стои седнало без опора – между 5 – 9 м.
- пълзи с ръчички и крачета – 6 до 13 м.
- стои седнало с чужда помощ – от 5-ия до 11-ия месец;
- ходи изправено с чужда помощ – от 6-ия до 14-ия месец;
- самостоятелно седене – от 7-ия до 17-ия месец;
- самостоятелно ходене – от 8-ия до 18-ия месец.Възможно е някой от етапите да бъде пропуснат или да се слее с друг, тъй като всяко дете е индивидуално и независимо.
Можем ли да предизвикаме прохождането с помощта на проходилка?
Да предизвикаме прохождането означава детето да разбере за какво се използват долните крайници. Когато започне да ги раздвижва, да пълзи, да опитва да се изправи, то несъмнено е на път да усвои едно от най-важните физически умения в човешкия свят – ходенето. Повечето лекари препоръчват използването на проходилка да е след като детето се е научило да се изправя само. Преди това тя не е необходимо. Проходилка не е нужна преди 8-мия месец, защото дотогава децата най-често пълзят и се учат да се изправят.
Нормално е в началото походката да е по-несигурна, нестабилна, но вие трябва да окуражавате малкото човече в неговите първи стъпки.
Каква проходилка да изберем?
Изборът на подходяща проходилка е от ключово значение за прохождането на детето. Искаме да е безопасна, удобна и практична. Какво е важно да имаме предвид, когато купуваме проходилка?
- здрава основа
Ширината в основата на проходилката е важна за това детето да е стабилно в нея и да не се преобръща. - повече колелца
Колелцата на проходилката са фактор за безопасност. Необходимо е да се движат лесно и във всички посоки. - дълбока седалка
Важна е, за да не изпадне детето при въртене или други маневри. - регулируема височина
Тъй като бебчо расте бързо, може да се окаже, че проходилката му е малка. Изберете такава с регулируема височина, за да може да пасва на телцето му. Нека гърбът на седалка да е стабилен, а материалът ѝ – лек и удобен, за да не спарва малките крачета, готови за подвизи.
Каквато и проходилка да изберете, най-важно е да следите детето, докато прави първите си стъпки. Така не само ще си осигурите спокойствие за неговата безопасност, но и няма да пропуснете един от най-важните мигове в живота – първите стъпки.
Обувчици при прохождането
Специалистите ортопеди съветват за прохождането на детето в домашни условия да не използвате обувки, а терлици или чорапки. Оставяйте детето босо, защото обувките затрудняват оформянето на свода на крачето и това може да наруши баланса и координацията му при опити за ходене. По тази причина не бързайте с обувките, а използвайте меки терлички или буйки за зимните и хладни месеци.
![Сподели във фейсбук](https://comsed.net/blog/wp-content/themes/mystory/img/share-button.png)
Latest posts by Мариела Кръстева (see all)
- Възпитание на детето: 10 важни ежедневни ритуала - ноември 30, 2018
- 6 ползи от играта с дървени играчки - ноември 29, 2018
- 15 популярни коледни песни за деца - ноември 29, 2018