Какво разбираме под „методи на възпитание и отглеждане на деца“? Това са начините, по които избираме да реализираме целите на детското възпитание. А то от своя страна означава изграждане на ценностна система в индивида от рано.
Какви методи на възпитание да използваме, за да отгледаме добри деца?
Най-важното е, че тези методи на възпитание, които ще разгледаме, не са предизвикателство само за децата, но и за този, които ги инициира. Неговата задача е дава положителен личен пример.
11 полезни идеи за методи на възпитание и отглеждане на децата
1. Не критикувайте
Когато волно или неволно критикуваме, учим детето и то да го прави, без значение дали е насочено към него, към баща му, към братчето, сестричето или друго.
2. Не пестете хваленето
Вместо да критикувате, избирайте да окуражавате вашето дете. Хвалете го дори за малките неща, които прави. Така му създавате самочувствие и вяра, че когато си свърша работата, ще бъде наградено. Освен това се учи да цени и другите хора около себе си.
3. За да не расте агресивно, избягвайте враждебната среда
Какво означава това? Да не бъде стимулирана агресията, т.е. да общува с деца, които не са агресивни, да не гледа филми с насилие и други подобни.
4. За детето – само добро (в негово присъствие и отсъствие)
Колкото и да сте ядосани, афектирани или напрегнати, не си позволявайте да говорите лошо за вашето дете. Нито ако е наоколо, нито когато не е.
5. Уважавайте вашето дете, особено ако греши
Като родители винаги се стремим да предпазим децата и от грешки, особено ако ние сме ги правили преди това. Откажете се – няма как да изживеете друг живот. Оставете детето си да греши, защото така се учи. Не го обвинявайте, а го приемете, уважавайки избора му. Това важи за всеки един етап от неговото развитие.
6. Помагайте на детето си да се развива
В търсене на това как да изрази своите заложби и таланти, бъдете зад гърба му като опора, която ще вдъхва кураж и надежда за успех. За идеи как да отключите скритите таланти на вашето дете, проучете тук.
7. Винаги показвайте най-доброто от себе си пред детето
Това не означава да не сте себе си, а да се стремите да давате положителен пример.
8. Развивайте добрите му качества
За да не се учи на лоши неща, концентрирайте се върху изграждането на положителни. Така няма да има време за лошите.
9.Обръщайте му внимание
Този метод на възпитание може би се подразбира, но някак остава встрани. Какво означава това? Изслушвайте детето си, дори когато сте заети. Отговаряйте му, отделяйте от вниманието си – това е важното.
10. Дарявайте го с одобрение и доверие
Доверие – ключова дума в родителските отношения с децата. С него учим децата на самоуважение.
11. Избягвайте порицанията
Неефективни методи на възпитание на деца са порицанието, вменяването на вина, боят и наказанията, когато не са използвани целенасочено. Ако порицавате вашето дете твърде често, то ще изпитва чувство на вина.
Помнете, че детето е отражение на семейството. Каквито сме ние, такова ще бъде и то. Затова, нека бъдем по-добри с всеки ден, защото така инвестираме в неговото бъдеще. Ако вашето дете расте в приятелска среда, то ще познава любовта от рано и ще научи да я дарява.
Latest posts by Мариела Кръстева (see all)
- Възпитание на детето: 10 важни ежедневни ритуала - ноември 30, 2018
- 6 ползи от играта с дървени играчки - ноември 29, 2018
- 15 популярни коледни песни за деца - ноември 29, 2018